Ilgaplaukis kolis

Lietuvoje dažniausiai auginami ilgaplaukiai koliai, liaudyje vadinami tiesiog koliais. Bei, žinoma, šiai veislei prigijo Lesės vardas. Televizija gali tikrai daug. Koliai kilę iš Škotijos, kaip pagalbininkai piemenims ganyklose. Šie šunys sugebėdavo patys surasti toli nuo namų nuklydusias avis ir parvesti jas namo. Veislė galutinai suformuota maždaug prieš du šimtus metus, yra juodakailių ilgaplaukių kolių atmaina. Šiais laikais kolis savo, kaip šuns ganytojo, vaidmenį jau prarado, tačiau tapo puikiu namų šunimi. Draugiškas, labai taikus, ištikimas, nekelia grėsmės vaikams.

Kilmės šalis –  D. Britanija (Škotija).
Gyvenimo trukmė – apie 13-15 metų.

Kolis

IŠVAIZDA

Ilgaplaukiai koliai priskiriami vidutinių šunų grupei. Nors galima būtų ir diskutuoti – didelių šunų riba jau visai šalia. Veislei būdingi ilgi plaukai, arba rusvi, arba juodi. Kailyje visada būna ir baltos spalvos. Spalvinės variacijos gali nemažai skirtis skirtis priklausomai nuo genetinės linijos, tačiau bendri bruožai išlieka. Kailį tenka gana dažnai šukuoti, nors tai ir nėra labai sudėtinga, tačiau laiko ir dėmesio reikalauja. Yra ir trumpaplaukių kolių, su jais šiek tiek paprasčiau, nors visi šunys reikalauja šiokios tokios priežūros.

Kolių kūna tvirtas, kojos stangrios ir raumeningos, letenos tvirtomis pagalvėlėmis. Juda koliai grakščiai, nors turi ir daug ištvermės. Koliams būdingas kiek pleištiškas snukis, vidutinio dydžio akys ir visai nedidukės ausys. Kuomet šuo suklūsta, pastato ausis – tai būdinga daugeliui šunų.

Ilgaplaukis kolis

Faktai:

  • Ūgis – ties ketera apie 52 cm patelių ir iki 60 cm patinų;
  • Svoris – suaugę koliai sveria apie 27 (patelės) – 30 (patinai) kilogramų;
  • Vados dydis – dažniausiai 3-7 šuniukai, vidutiniškai atsiveda 5 šuniukus.

 

CHARAKTERIS

Koliai, tame tarpe ir ilgaplaukiai – labai draugiški, ištikimi šunys. Ne veltui ir šią veislę išgarsinusiame televizijos seriale kolis buvo geriausias berniuko draugas įvairiausiose situacijose. Nors koliai ir draugiški, tačiau gali būti ir puikūs namų sargai – jie žino, kas yra saviškiai ir sava teritorija. Tačiau šuo gana lengvai dresuojamas, dėl savo savybių naudojamas ir kaip aklųjų vedlys. Tai šuo, kuris nenuvils.

LIGOS

Koliai, kaip aviganiai šunys, turi gana neblogą sveikatą. Vis tik kartais būna šiokių tokių bėdų su sąnariais. Tai gana aktyvūs šunys, gerai jų sveikatai užtikrinti reikia netingėti su šunimi pasivaikščioti, ne tik trumpam išvesti į lauką.

Kolis

Veislei būdingos akių bei dantų ligos, tad reiktų skirti dėmesio profilaktikai, kartas nuo karto užsukti pas veterinarą. Gana jautri ir šių šunų oda, kartais pasireiškia niežai, tad kailio šukavimas bei reguliarus maudymas turėtų būti nuolatinės priežiūros dalimi.

Dėl ilgo kailio koliams vasarą gali būti karšta, saulei jautrus ir nosies galiukas. Tad ypač karštomis dienomis geriau nebūti labai aktyviems.

Reklama: Katilai